Proč vysoký cholesterol škodí?

Cholesterol je látka steroidní povahy, která je součástí každé naší buňky. Je důležitou stavební jednotkou nervů a některých hormonů. Většinu si ho organismus vyrábí sám, část pak přijímáme ve stravě.

Cholesterol je pro organizmus nepostradatelný, ale na druhou stranu ho nesmíme mít v krvi nadbytek. Zvýšená hladina cholesterolu zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév.

Když máte vysoký cholesterol, může docházet k usazování tukových částic v cévní stěně a rozvoji onemocnění, které se nazývá ateroskleróza.

Nakonec tyto usazeniny mohou vést ke zúžení průsvitu tepny a ztížení toku krve tepnami. Vaše srdce nemusí dostat tolik krve bohaté na kyslík, kolik potřebuje. Při námaze se zúžení tepny může projevovat bolestmi na hrudi (nazývanými angina pectoris) nebo dušností.

Při prasknutí povrchu plátu v tepně dojde na tomto místě ke vzniku krevní sraženiny, která může tepnu zcela ucpat. Uzávěr tepny na srdci vede k odumření části srdeční svaloviny – srdečnímu infarktu.

Podobným způsobem uzávěr mozkové tepny způsobuje mrtvici neboli cévní mozkovou příhodu, a uzávěry břišních tepen nedokrvení břišních orgánů.